+38 (04744) 3-43-79
Меню
Остання редакція: 18 березня 2021

Історія розвитку кафедри

      Кафедра створена майже із заснуванням головного училища садівництва (1844 р.). Від початку відкриття кафедри читався курс декоративного садівництва який включав такі підрозділи, що вивчались самостійно: квітникарство з вигонкою квітів, садова дендрологія, ландшафтне садівництво, садове мистецтво. Для навчання використовувались теплиці і парники, а також декоративний розсадник, що поділявся на два відділення: хвойне і листяне.

      У 1863-1875 роках на кафедрі працював Аненков М.І. викладач ботаніки, дендрології, лісівництва, художнього садівництва. Член кореспондент Росії і багатьох зарубіжних академій, автор одного з перших підручників з "Лісівництва" (1851) і ботанічного словника (1878).

      З 1885 року на кафедрі працює доктор наук, професор, заслужений діяч науки Пашкевич В.В. знавець дендрології, який створив ділянку в парку "Софіївка" з назвою "Англійський парк". Автор курсу садового і декоративного садівництва, який увійшов у трихтомник "Підручник садівництва", виданий 1903 року.

      З 17 травня 1896 року, згідно з наказом, лісівництво вважали основним предметом в училищі садівництва.

      Кафедра лісівництва, меліорації та декоративного садівництва, створена у квітні 1948 року на чолі з доцентом М.І.Бондаренком.

      З листопада 1989 року для кафедри затверджено нову назву: "Екології, лісівництва, меліорації та землевпорядження".

      Впродовж 1982-1997 років завідувачем кафедри працював доктор с.-г. наук, професор Білоус В.І. За роки наукової діяльності він опублікував 250 наукових праць, видав 10 книжок, монографій, кілька брошур. 3 підручники для вузів, в тому числі: Садово-паркове мистецтво, 2001р.;  Лісова селекція, 2005р.; Декоративне садівництво, 2005р. Одержав 6 авторських свідоцтв на методи селекції та сорти лісових культур, неодноразово був учасником ВДНГ СРСР, нагороджений бронзовою та срібними медалями ВДНГ. У 1992 році обраний академіком АН Вищої школи України, а в 1997 році - академіком лісівничої АН України (ЛАІНУ), має звання "Заслужений діяч науки і техніки України". Він також член Всесвітньої організації лісових селекціонерів.

      З 1997 року кафедра має назву "Екології, декоративного садівництва та  лісівництва", а з 2004 року - "Садово-паркового господарства", яку очолив доктор с.-г. наук, професор Балабак А.Ф. Він автор 153 публікацій, з них 118 наукового та 35 навчально-методичного характеру, член двох спеціалізованих вчених рад по захисту докторських і кандидатських дисертацій (Національний аграрний університет, Уманський національний університет садівництва), з 2003 року академік Міжнародної академії аграрної освіти, під його керівництвом захищено 7 кандидатських дисертацій.

      У 2002 навчальному році кафедрою створена і ліцензована нова спеціальність 6.130400 "Садово-паркове господарство за напрямком 1304 "Лісове і садово-паркове господарство".

      У 2006 році кафедру очолив доктор с.-г. наук, професор Шлапак В.П., автор 152 публікацій, з них 1 навчального посібника, 6 монографій, 7 методичних рекомендацій.

      З 2007 року кафедру "Садово-паркового господарства" реорганізовано на кафедри - "Лісівництва та екології" і "Садово-паркового господарства".

      У 2007, 2008 роках кафедру "Лісівництва та екології" очолював доктор с.-г. наук, професор Мороз П.І. академік Академій наук: Вищої школи України (1995), Української екологічної АН (1996), Академії інженерних наук України (1998), лісівничої АН України (1999) та Міжнародної Слов'янської АН (2000), автор понад 300 наукових і науково-методичних праць з екології, раціонального природокористування, охорони природи, екологічних проблем у сільському й лісовому господарствах та екологічної освіти,  у т. ч. 25 навчальних посібників і підручників, 5 монографій: Охрана природы с основами экологии, 1993р.; Природа Черкащини: стан проблеми раціонального природокористування та охорони, 1996р.; Екологічні проблеми раціонального природокористування, 1999р.; Основи екології з охороною навколишнього середовища. 1999р; Екологічні основи природокористування, 2001р.;  Приднепровские песчаные массивы: природные условия и проблемы рационального использования, 2001р.; Природа Шевченківського краю, 2006р.

    З 2008 року кафедру реорганізовано в кафедри «Екології» і «Лісового господарства», яку очолив кандидат сільськогосподарських наук, доцент М. В. Шемякін, науковий доробок якого складає 103 наукових і науково-методичних праць, 2 навчальних посібники, 1 монографія та 1 довідник.

      У 2009 році ліцензована спеціальність «Лісове господарство» , а з 12 липня 2012 року кафедру вдруге очолив, але уже на постійній основі, доктор сільськогосподарських наук, професор В. П. Шлапак.

      Кафедра має в своєму розпорядженні достатню матеріальну технічну базу для підготовки фахівців із спеціальності "Лісове  господарство", яка забезпечує можливість набуття студентами теоретичних знань і практичних навичок у належному обсязі. Кафедра розміщується у 5 навчальних аудиторіях. За кафедрою закріплений розсадник лісових і декоративних культур, де студенти можуть застосувати свої знання на практиці.

      Наукові дослідження вчених кафедри впроваджені та впроваджуються у Вінницькій, Черкаській Кіровоградській, Хмельницькій, Тернопільській та інших областях України.

Останні новини

Захист кваліфікаційних робіт ОР Бакалавр спеціальності 205 - Лісове господарствоЧитати повністю

Захист кваліфікаційних робіт ОР Бакалавр спеціальності 205 - Лісове господарство

27 та 28 червня 2023 р. на факультеті лісового і садово-паркового господарства Уманського національного університету садівництва відбувся захист кваліфікаційних робіт ОР Бакалавр освітньо-професійної програми «Лісове господарство» спеціальності 205 - Лісове господарство.

Читати повністю

Захист звітів здобувачів наукового ступеня "Доктор філософії"Читати повністю

Захист звітів здобувачів наукового ступеня "Доктор філософії"

22 червня 2023 року на кафедрі лісового господарства відбувся захист здобувачів наукового ступеня «Доктор філософії», спеціальність 205 - Лісове господарство.

Читати повністю

Практичне заняття з дисципліни ДендрологіяЧитати повністю

Практичне заняття з дисципліни Дендрологія

Викладач-стажист Анастасія Коджебаш провела практичне заняття для студентів 21-сп та 21-лг групи просто неба. Метою даного заняття було закріпити знання отримані на попередніх парах та вивчити нові види.

Читати повністю

УЧАСТЬ КАФЕДРИ ЛІСОВОГО ГОСПОДАРСТВА В ЗАХОДІ, ПРИУРОЧЕНОМУ  ДО ДНЯ НАУКИЧитати повністю

УЧАСТЬ КАФЕДРИ ЛІСОВОГО ГОСПОДАРСТВА В ЗАХОДІ, ПРИУРОЧЕНОМУ ДО ДНЯ НАУКИ

В Уманському національному університеті садівництва відбулись заходи приурочені до професійного свята науковців України – Дня науки. Науково-педагогічні працівники кафедри лісового господарства не залишились осторонь цієї події та мали змогу презентувати свої наукові доробки.

Читати повністю

Всі новини