+38 (04744) 3-43-79
Меню
Остання редакція: 18 березня 2021

Історія розвитку кафедри

      Кафедра створена майже із заснуванням головного училища садівництва (1844 р.). Від початку відкриття кафедри читався курс декоративного садівництва який включав такі підрозділи, що вивчались самостійно: квітникарство з вигонкою квітів, садова дендрологія, ландшафтне садівництво, садове мистецтво. Для навчання використовувались теплиці і парники, а також декоративний розсадник, що поділявся на два відділення: хвойне і листяне.

      У 1863-1875 роках на кафедрі працював Аненков М.І. викладач ботаніки, дендрології, лісівництва, художнього садівництва. Член кореспондент Росії і багатьох зарубіжних академій, автор одного з перших підручників з "Лісівництва" (1851) і ботанічного словника (1878).

      З 1885 року на кафедрі працює доктор наук, професор, заслужений діяч науки Пашкевич В.В. знавець дендрології, який створив ділянку в парку "Софіївка" з назвою "Англійський парк". Автор курсу садового і декоративного садівництва, який увійшов у трихтомник "Підручник садівництва", виданий 1903 року.

      З 17 травня 1896 року, згідно з наказом, лісівництво вважали основним предметом в училищі садівництва.

      Кафедра лісівництва, меліорації та декоративного садівництва, створена у квітні 1948 року на чолі з доцентом М.І.Бондаренком.

      З листопада 1989 року для кафедри затверджено нову назву: "Екології, лісівництва, меліорації та землевпорядження".

      Впродовж 1982-1997 років завідувачем кафедри працював доктор с.-г. наук, професор Білоус В.І. За роки наукової діяльності він опублікував 250 наукових праць, видав 10 книжок, монографій, кілька брошур. 3 підручники для вузів, в тому числі: Садово-паркове мистецтво, 2001р.;  Лісова селекція, 2005р.; Декоративне садівництво, 2005р. Одержав 6 авторських свідоцтв на методи селекції та сорти лісових культур, неодноразово був учасником ВДНГ СРСР, нагороджений бронзовою та срібними медалями ВДНГ. У 1992 році обраний академіком АН Вищої школи України, а в 1997 році - академіком лісівничої АН України (ЛАІНУ), має звання "Заслужений діяч науки і техніки України". Він також член Всесвітньої організації лісових селекціонерів.

      З 1997 року кафедра має назву "Екології, декоративного садівництва та  лісівництва", а з 2004 року - "Садово-паркового господарства", яку очолив доктор с.-г. наук, професор Балабак А.Ф. Він автор 153 публікацій, з них 118 наукового та 35 навчально-методичного характеру, член двох спеціалізованих вчених рад по захисту докторських і кандидатських дисертацій (Національний аграрний університет, Уманський національний університет садівництва), з 2003 року академік Міжнародної академії аграрної освіти, під його керівництвом захищено 7 кандидатських дисертацій.

      У 2002 навчальному році кафедрою створена і ліцензована нова спеціальність 6.130400 "Садово-паркове господарство за напрямком 1304 "Лісове і садово-паркове господарство".

      У 2006 році кафедру очолив доктор с.-г. наук, професор Шлапак В.П., автор 152 публікацій, з них 1 навчального посібника, 6 монографій, 7 методичних рекомендацій.

      З 2007 року кафедру "Садово-паркового господарства" реорганізовано на кафедри - "Лісівництва та екології" і "Садово-паркового господарства".

      У 2007, 2008 роках кафедру "Лісівництва та екології" очолював доктор с.-г. наук, професор Мороз П.І. академік Академій наук: Вищої школи України (1995), Української екологічної АН (1996), Академії інженерних наук України (1998), лісівничої АН України (1999) та Міжнародної Слов'янської АН (2000), автор понад 300 наукових і науково-методичних праць з екології, раціонального природокористування, охорони природи, екологічних проблем у сільському й лісовому господарствах та екологічної освіти,  у т. ч. 25 навчальних посібників і підручників, 5 монографій: Охрана природы с основами экологии, 1993р.; Природа Черкащини: стан проблеми раціонального природокористування та охорони, 1996р.; Екологічні проблеми раціонального природокористування, 1999р.; Основи екології з охороною навколишнього середовища. 1999р; Екологічні основи природокористування, 2001р.;  Приднепровские песчаные массивы: природные условия и проблемы рационального использования, 2001р.; Природа Шевченківського краю, 2006р.

    З 2008 року кафедру реорганізовано в кафедри «Екології» і «Лісового господарства», яку очолив кандидат сільськогосподарських наук, доцент М. В. Шемякін, науковий доробок якого складає 103 наукових і науково-методичних праць, 2 навчальних посібники, 1 монографія та 1 довідник.

      У 2009 році ліцензована спеціальність «Лісове господарство» , а з 12 липня 2012 року кафедру вдруге очолив, але уже на постійній основі, доктор сільськогосподарських наук, професор В. П. Шлапак.

      Кафедра має в своєму розпорядженні достатню матеріальну технічну базу для підготовки фахівців із спеціальності "Лісове  господарство", яка забезпечує можливість набуття студентами теоретичних знань і практичних навичок у належному обсязі. Кафедра розміщується у 5 навчальних аудиторіях. За кафедрою закріплений розсадник лісових і декоративних культур, де студенти можуть застосувати свої знання на практиці.

      Наукові дослідження вчених кафедри впроваджені та впроваджуються у Вінницькій, Черкаській Кіровоградській, Хмельницькій, Тернопільській та інших областях України.

Останні новини

Результати проведення Всеукраїнської студентської олімпіади Читати повністю

Результати проведення Всеукраїнської студентської олімпіади

Відповідно до наказу по Уманському НУС від 08 жовтня 2021 року №01-06/166 «Про проведення Всеукраїнської студентської олімпіади у 2020/2021 навчальному році» на факультеті лісового та садово-паркового господарства завершився І етап Всеукраїнської студентської олімпіади з напряму підготовки «Лісове і садово-паркове господарство». У заході взяли участь 17 здобувачів вищої освіти, які навчаються за спеціальностями 205 «Лісове господарство» та 206 «Садово-паркове господарство.

Читати повністю

"Створюємо ліси разом"Читати повністю

"Створюємо ліси разом"

8 жовтня 2021 року в ДП «Звенигородське лісове господарство» стартувала Всеукраїнська акція "Створюємо ліси разом" в рамках виконання Програми Президента України «Зелена країна».

Читати повністю

Підготовка території кафедри до нового навчального рокуЧитати повністю

Підготовка території кафедри до нового навчального року

Напередодні першого вересня, кафедра лісового господарства провела прибирання закріпленої території. До заходу були залучені усі науково-педагогічні працівники.

Читати повністю

Всі новини