Остання редакція: 08 лютого 2017

Історія розвитку кафедри

Кафедра створена майже із заснуванням головного училища садівництва (1844 р.). Від початку відкриття кафедри читався курс декоративного садівництва який включав такі підрозділи, що вивчались самостійно: квітникарство з вигонкою квітів, садова дендрологія, ландшафтне садівництво, садове мистецтво. Для навчання використовувались теплиці і парники, а також декоративний розсадник, що поділявся на два відділення: хвойне і листяне.

У 1863-1875 роках на кафедрі працював Аненков М.І. викладач ботаніки, дендрології, лісівництва, художнього садівництва. Член кореспондент Росії і багатьох зарубіжних академій, автор одного з перших підручників з "Лісівництва" (1851) і ботанічного словника (1878).

З 1885 року на кафедрі працює доктор наук, професор, заслужений діяч науки Пашкевич В.В. знавець дендрології, який створив ділянку в парку "Софіївка" з назвою "Англійський парк". Автор курсу садового і декоративного садівництва, який увійшов у трихтомник "Підручник садівництва", виданий 1903 року.

З 17 травня 1896 року, згідно з наказом, лісівництво вважали основним предметом в училищі садівництва.

Кафедра лісівництва, меліорації та декоративного садівництва, створена у квітні 1948 року на чолі з доцентом М.І.Бондаренком.

З листопада 1989 року для кафедри затверджено нову назву: "Екології, лісівництва, меліорації та землевпорядження".

Впродовж 1982-1997 років завідувачем кафедри працював доктор с.-г. наук, професор Білоус В.І. За роки наукової діяльності він опублікував 250 наукових праць, видав 10 книжок, монографій, кілька брошур. 3 підручники для вузів, в тому числі: Садово-паркове мистецтво, 2001р.;  Лісова селекція, 2005р.; Декоративне садівництво, 2005р. Одержав 6 авторських свідоцтв на методи селекції та сорти лісових культур, неодноразово був учасником ВДНГ СРСР, нагороджений бронзовою та срібними медалями ВДНГ. У 1992 році обраний академіком АН Вищої школи України, а в 1997 році - академіком лісівничої АН України (ЛАІНУ), має звання "Заслужений діяч науки і техніки України". Він також член Всесвітньої організації лісових селекціонерів.

З 1997 року кафедра має назву "Екології, декоративного садівництва та  лісівництва", а з 2004 року - "Садово-паркового господарства", яку очолив доктор с.-г. наук, професор Балабак А.Ф. Він автор 153 публікацій, з них 118 наукового та 35 навчально-методичного характеру, член двох спеціалізованих вчених рад по захисту докторських і кандидатських дисертацій (Національний аграрний університет, Уманський національний університет садівництва), з 2003 року академік Міжнародної академії аграрної освіти, під його керівництвом захищено 7 кандидатських дисертацій.

У 2002 навчальному році кафедрою створена і ліцензована нова спеціальність 6.130400 "Садово-паркове господарство за напрямком 1304 "Лісове і садово-паркове господарство".

У 2006 році кафедру очолив доктор с.-г. наук, професор Шлапак В.П., автор 152 публікацій, з них 1 навчального посібника, 6 монографій, 7 методичних рекомендацій.

З 2007 року кафедру "Садово-паркового господарства" реорганізовано на кафедри - "Лісівництва та екології" і "Садово-паркового господарства".

У 2007, 2008 роках кафедру "Лісівництва та екології" очолював доктор с.-г. наук, професор Мороз П.І. академік Академій наук: Вищої школи України (1995), Української екологічної АН (1996), Академії інженерних наук України (1998), лісівничої АН України (1999) та Міжнародної Слов'янської АН (2000), автор понад 300 наукових і науково-методичних праць з екології, раціонального природокористування, охорони природи, екологічних проблем у сільському й лісовому господарствах та екологічної освіти,  у т. ч. 25 навчальних посібників і підручників, 5 монографій: Охрана природы с основами экологии, 1993р.; Природа Черкащини: стан проблеми раціонального природокористування та охорони, 1996р.; Екологічні проблеми раціонального природокористування, 1999р.; Основи екології з охороною навколишнього середовища. 1999р; Екологічні основи природокористування, 2001р.;  Приднепровские песчаные массивы: природные условия и проблемы рационального использования, 2001р.; Природа Шевченківського краю, 2006р.

З 2008 року кафедру реорганізовано в кафедри «Екології» і «Лісового господарства», яку очолив кандидат сільськогосподарських наук, доцент М. В. Шемякін, науковий доробок якого складає 103 наукових і науково-методичних праць, 2 навчальних посібники, 1 монографія та 1 довідник.

У 2009 році ліцензована спеціальність «Лісове господарство» , а з 12 липня 2012 року кафедру вдруге очолив, але уже на постійній основі, доктор сільськогосподарських наук, професор В. П. Шлапак.

Кафедра має в своєму розпорядженні достатню матеріальну технічну базу для підготовки фахівців із спеціальності „Лісове і садово-паркове господарство", яка забезпечує можливість набуття студентами теоретичних знань і практичних навичок у належному обсязі. Кафедра розміщується у 5 навчальних аудиторіях. При кафедрі створена "Лабораторія лісового насінництва та аналізу ґрунту", де навчальна робота поєднується з дослідницькою.

Наукові дослідження вчених кафедри впроваджені та впроваджуються у Вінницькій, Черкаській Кіровоградській, Хмельницькій, Тернопільській та інших областях України.

За останні  роки  науковцями кафедри надруковано понад 150 статей, видано 17 підручників і навчальних посібників та 37 методичних розробок, захищено 5 кандидатських дисертацій.

Щорічно кафедра випускає 8-10 дипломників напрямку "Лісове та садово-паркове господарство", та 10-12 дипломників агрономічного, плодоовочевого факультетів та факультету ФЗН , які успішно захищають свої дипломні роботи перед ДЕК.